tractor, gülle, liquid manure spreader

کود ارگانیک یا معدنی ؟

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید کودهای آلی ( حیوانی ) بهترند یا کودهای معدنی ( تهیه شده از سنگهای معدنی)؟ با بررسی تجربه کشورهای آفریقایی به نتایج جالبی برخورد خواهیم کرد.

در کشورهای جنوب صحرای آفریقا ، این بحث اکنون مدتهاست که از بین رفته است: آیا باید کشاورزان برای افزایش محصول از کود های حیوانی استفاده کنند یا کود معدنی؟ دلیل بررسی این مناطق شاخص گرسنگی آنها نسبت به کشورهای دیگر است و انتخاب کود مناسب برای آنها ضروری است. شما حدسی دارید کدام یک برای مردم و کره زمین مناسب است؟

با وجود حمایت از هر دو محصول، هیچ اجماع نظری وجود ندارد.چون مقایسه این دو کود در واقع یک بحث کاذب است. برای تامین غذا و تقاضا به مواد غذایی که جمعیت رو به رشد آن نیاز دارد ، باید هر دو روش را استفاده کنیم و به جای این سوالات باید بپرسیم : چگونه کشاورزان می توانند از کودهای ارگانیک و معدنی استفاده کنند و کماکان محصول سود آوری داشته باشند ؟

کودهای آلی و معدنی ترکیبات و عملکردهای مختلفی دارند و کشاورزان به هر دوی آنها نیاز دارند. در حالی که کودهای معدنی مقادیر زیادی از مواد مغذی مورد نیاز گیاهان را برای رشد دارند، کودهای ارگانیک، کربن آلی که ماده اصلی خاک سالم است را تامین می کنند. نه کودهای معدنی و نه آلی نمی توانند هر دوی این خواص را به تنهایی فراهم کنند. علاوه بر این ، استفاده از این ترکیب ها اغلب مزایای دیگری را ایجاد می کند. به عنوان مثال ، در شرایط خشکسالی ، استفاده از پسماند های زراعی به همراه کود می تواند فشار کمبود آب را کاهش دهند و گیاهان زراعی را قادر سازد تا بتوانند مواد مغذی موجود در کودهای معدنی را راحت تر جذب کنند.

کشاورزان نمی توانند ماده آلی کافی را بدون کود معدنی تولید کنند. جمعیت جهان به سرعت در حال گسترش اجازه استراحت به خاک های کشاورزی را نمی دهد. به طور سنتی ، برای بهبود خاک ، مزارع شخم نزده باقی می مانند تا منابع خاک مجدد به صورت طبیعی تامین شوند، اما در حال حاضر فرصت بسیار کمتری برای انجام این کار وجود دارد و مواد آلی کمتری برای برای کمک به بازسازی خاک وجود دارد. استفاده از کودهای معدنی به یک کشاورز کمک می کند تا محصول دور ریز بیشتری تولید کند ، که می تواند به عنوان کود آلی برای همان خاک مورد استفاده قرار گیرد. بررسی های علمی نشان می دهد که کودهای معدنی مسئولیت حدود نیمی از جمعیت جهان امروز را بر عهده دارند و بخش مهمی از انقلاب سبز دهه 70 و 80 بودند که میلیون ها نفر را از گرسنگی نجات دادند. در حال حاضر هیچ روشی وجود ندارد که بتوانیم جامعه کشاورزی را از این منبع حیاتی (کود معدنی و ارگانیک) محروم کنیم.

کشاورزی ارگانیک به کود معدنی نیازمند است. ممکن است همه ما معنای کامل کشاورزی “ارگانیک” اشراف نداشته باشیم. به عنوان مثال از فسفر، این عنصر ، بر خلاف نیتروژن ، معادل بیولوژیکی ندارد ، که می تواند توسط گیاهان حبوباتی مانند سویا به صورت بیولوژیکی در خاک ثابت شود. گیاهان برای رشد به فسفر نیاز دارند ، بنابراین کشاورزان ارگانیک از فسفات سنگی که بطور طبیعی وجود دارد، استفاده می کنند که از نظر شیمیایی تقریباً با بعضی از کودهای فسفر ساخته شده انسان مانند سوپر فسفات سه گانه یکسان است. در حقیقت ، برخی از فسفاتهای سنگ حاوی مقدار نسبتاً زیادی فلزات سنگین هستند که معمولاً در طی فرآیند تولید کود برای فسفات از بین می روند.

حبوبات که به طور طبیعی نیتروژن را در خاک تثبیت می کنند و از این رو به عنوان یک روش هوشمندانه طبیعی ، نمی توان این عملکرد طبیعی را بدون تغذیه با فسفر انجام داد.

بنابراین باید به جای اینکه درباره انتخاب کود صحیح بحث کنیم، به روش های علمی کارآمد و سودآور روی بیاوریم کمک بسیار زیادی به خود و طبیعت کرده ایم بدون اینکه ردپای محیطی غیر قابل جبرانی را به جای بگذاریم. باید بدانیم به چه میزان و چگونه از کودهای معدنی و ارگانیک در کنار هم استفاده کنیم. 

پاسخ به سؤال “کود مناسب چیست؟” ابعاد مختلفی دارد که باید با نیازهای محصول و شرایط حاصلخیزی خاک مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال ، سبزیجات نسبتاً از پتاسیم بیشتری نسبت به نیتروژن و فسفر دارد در حالی که برای ذرت ، برعکس درست است. به عنوان مثال ، در نیجریه ، صنعت کود به طور فعال مشغول تهیه مخلوط کود مخصوص گیاهان زراعی و محلی است که مسئله نیاز محصولات به مواد مغذی را حل کند.

زمانی که از “دانش کشاورزی” صحبت میکنیم به مقدار مناسب ، مكان و زمان استفاده از كودهاي زراعي ، با توجه به مواد موجود ارگانیک و سیستم کشت، اشاره می کنیم . با استفاده از تجربه کشوری مثل نیجریه، برنامه بلند مدت تحولات کشاورزی باید روی آموزش فروشندگان کود سرمایه گذاری کند ، که نه تنها می توانند کودهای مناسب را به کشاورزان ارائه دهند بلکه در مورد نحوه استفاده به آنها مشاوره های صحیح را ارائه می دهند.

ممنون که مطالب فروشگاه اینترنتی آرین دیبا را مطالعه کردید، امیدواریم مطالعه این مقالات به کشاورزان و تولید کنندگان عزیز در راستای افزایش محصولات با کیفیت و سلامت کمک کند. لطفا سوالات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.