دختر کشاورز

پنج واقعیت کود معدنی

واقعیت 1 : کودها مواد مغذی خاک را تخلیه نمی کنند

کود با تامین مواد لازم گیاهان برای رشد سالم را تامین می کنند.

در طبیعت 17 ماده مغذی حیاتی برای گیاه وجود دارد: عناصر مغذی نیتروژن ، فسفر ، پتاسیم ، کلسیم ، گوگرد ، منیزیم ، اکسیژن ، هیدروژن ، کربن و عناصر ریز مغذی آهن ، بور ، کلر ، منگنز ، روی ، مس ، مولیبدن و نیکل.

هنگام برداشت محصول ، مواد مغذی با محصولات و میوه ها از خاک جدا می شوند. پس مواد مغذی مهم از خاک خارج می شوند. در اکثر موارد خاک قادر نیست تمام مواد مغذی را به خودی خود دوباره تامین کند ، دقیقا در همینجا کودهای موارد مورد نیاز را که خاک فاقد آنهاست تامین می کند.

با توجه به افزایش جمعیت جهان، تولید محصول با کیفیت در کمیت بالاتر ضروری است.

تنها در آمریکا ، از سال 1968 متوسط تولید ذرت در سال بیش از دو برابر شده است.

از کودهای ارگانیک و معدنی می توان برای پر کردن ذخایر مواد مغذی خاک استفاده کرد. مواد مغذی کودهای ارگانیک در مقایسه با کودهای معدنی بسیار کمتر است.

کود معدنی ارگانیک کشاورزی

واقعیت 2 : کودها از عناصر طبیعی ساخته شده اند

تمام مواد مغذی موجود در کودهای مختلف در طبیعت یافت می شود.

منابع رایج مواد مغذی در کودهای معدنی نیتروژن ، پتاسیم و فسفات هستند.

نیتروژن از هوا سرچشمه می گیرد. متداول ترین فرآیند در تولید کود نیتروژن ایجاد آمونیاک از مخلوط نیتروژن موجود در هوا و هیدروژن از گاز طبیعی است.

هوا از 78 درصد نیتروژن تشکیل شده است ، اما گیاهان نمی توانند نیتروژن مورد نیاز را مستقیماً از هوا دریافت کنند – آنها باید آن را از طریق ریشه های خود آنرا از خاک بیرون آورند.

پتاسیم از بستر دریا و دریاچه های قدیمی که میلیون ها سال پیش تشکیل شده است ، تهیه می شود. کودهای پتاسیم مبتنی بر کلرید پتاسیم است که به طور طبیعی وجود دارد. این تا حدودی شبیه به نمک سفره – کلرید سدیم است.

خاکستر ناشی از سوزاندن چوب یا نی پتاسیم زیاد است ، در اینجا سرچشمه نام “پتاس” با معنی لغوی خاکستر است.

از آنجا که منابع پتاسیم اغلب در زیر سطح خاک (عمق 1-2 کیلومتری) قرار دارند ، ریشه های گیاه قادر به دستیابی به آنها به طور طبیعی نیستند.

بزرگترین تولید کننده پتاسیم جهان کانادا ، روسیه ، بلاروس و چین هستند.

فسفات از سنگهای نامحلول فسفات کلسیم – که اغلب به آن “سنگ فسفات” گفته می شود ، تهیه می شود. سنگ فسفات معمولاً از طریق یک فرآیند شیمیایی برای ایجاد کودهای سازگار با گیاه در دسترس گیاه است.

چین ، روسیه و مراکش برخی از بزرگترین ذخایر سنگ فسفات در جهان را دارند.

نیتروژن (N) ، فسفات (P) و پتاسیم (K) همچنین می توانند برای تشکیل کودهای ترکیبی NPK ترکیب شوند ، این محصول 3 ماده مغذی اصلی را همزمان فراهم می کند.

جایگزین کودهای معدنی کودهای ارگانیک است که براساس موادی با منابع بیولوژیکی تهیه می شوند. اینها شامل پسماند حیوانات ، پسماندهای زراعی ، کمپوست و موارد دیگر است.

بدون کود ، خاک از مواد مغذی تخلیه می شود و گیاهان برای رشد با مشکل مواجه می شوند. آنها نمی توانند با آب زنده بمانند همانطور که انسان ها نمی توانند.
بری بول
کارشناس کشاورزی

واقعیت 3: کودهای شیمیایی مانند سموم دفع آفات نیستند

سموم دفع آفات مواد شیمیایی مصنوعی یا طبیعی هستند که برای کنترل آفات استفاده می شوند. سموم دفع آفات یک اصطلاح رایج برای کلیه مواد شیمیایی محافظ محصولات زراعی است ، همچنین شامل قارچ کش هایی است که بیماری های قارچی را کنترل می کنند یا علف کش هایی که علف های هرز را کنترل می کنند.

از طرف دیگر کودها برای رشد گیاهان مواد مغذی طبیعی را تأمین می کنند.

نقش کود افزایش متناسب مواد مغذی در خاک است که در نتیجه باعث افزایش کمیت و کیفیت محصولات می شود.

واقعیت 4: کودها ماهیت گیاهانی را که می خوریم تغییر نمی دهد

کودها DNA محصولات را تغییر نمی دهند. در عوض آنها با افزودن مواد مغذی مهم ، رشد و کیفیت محصول را بهبود می بخشند.

مقدار مواد مغذی اضافه شده پس از آزمایش خاک و تعیین نیازهای محصول یا گیاهان توسط کارشناس کشاورزی انتخاب می شود.

کوددهی به روش صحیح می تواند تاثیر زیادی در عملکرد محصول ، ظاهر و ارزش غذایی آن داشته باشد.

کود ارزش غذایی را اضافه می کند: در سمت راست ، گیاه گوجه فرنگی با کمبود نیتروژن ، در سمت چپ ، گیاه گوجه فرنگی با کود دهی مناسب را مشاهده میکنید.

واقعیت 5: استفاده از کود شما را بیمار نمی کنند

خوردن محصولات زراعی از یک مزرعه کوددهی شده یا گوشت حیواناتی که در چراگاه های کود دهی شده اند، خطری برای سلامتی برای حیوانات یا انسان ها ندارد.

مواد مغذی موجود در کود مورد نیاز برای رشد محصول ، همان مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و نمو انسان هستند. باور کنید یا نه تقریبا نیمی از جمعیت جهان امروزه به دلیل کودهای کشاورزی غذایی سر میز دارند.

کوددهی دقیق برای افزایش تولید محصول در زمین های کشاورزی امری بسیار مهم است ، که به نوبه خود به مبارزه با اختلالات ناشی از سوء تغذیه کمک می کند.

در کشورهایی که کمبود مواد معدنی خاصی در اکثریت مردم وجود دارد ، تقویت کودهای دارای ریز مغذی های مرتبط نیز به بهبود سلامت جامعه کمک کرده است. ( در صورت تمایل به مطالعه بیشتر اضافه کردن زینک به محصولات برای کاهش کمبود آن در مردم را در هند جستجو کنید )

روی و سلنیوم دو نمونه از مواد معدنی هستند که با موفقیت در کودها برای مقابله با کمبودهای ویتامین جمعیت بزرگ در کشورهای مختلف به کار گرفته شده اند.

امیدواریم خواندن مطالب جمع آوری شده فروشگاه کودهای معدنی آرین دیبا به شما در مسیر تولید و سلامت جامعه کمک کند. لطفا سوالات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.