سبزیجات کشاورزی

نحوه افزایش تولید سبزیجات

رشد محصول حداکثری برای سودآوری بسیار مهم است. مهمترین عامل رشد محصولات زراعی ، تغذیه مناسب گیاه است. در خاکهای حاصلخیز که آب محدود کننده نیست ، بازده بالای سبزیجات به راحتی انجام می شود. فقط نیاز به خاک با ساختار مناسب برای رشد قوی ریشه دارید.

مواد مغذی متعادل برای بازده بالا مورد نیاز است
تفاوت زیادی در نیاز مواد مغذی و معدنی بین انواع سبزیجات برای رشد و نسبت مواد مغذی مورد استفاده گیاهان در مقایسه با مقدار برداشت محصول وجود دارد.

کلم بروکلی کود معدنی

با برداشت هر کیلو از محصول از خاک مقدار قابل توجهی مواد مغذی و معدنی کم شده است. که باید هنگام تهیه برنامه کود دهی به آن دقت کرد، چه برای سبزیجات و چه برای محصول دیگر.

نیتروژن باعث رشد گیاه می شود

مطمئن باشید که تامین نیتروژن برای بدست آوردن محصول بالا الزامی است. میزان کل نیتروژن با توجه به نوع سبزیجات متفاوت است و بین 1.6 کیلوگرم در تن تا 4.7 کیلوگرم در تن از کل مواد گیاهی متغیر است. نیاز اصلی نیتروژن در کلم بروکلی در زمان تولید برگ فشرده اتفاق می افتد

فسفر به رشد ریشه کمک می کند

فسفر در مراحل اولیه رشد گیاه برای اطمینان از رشد خوب ریشه و  استقرار گیاه سبزیجات مورد نیاز است.

پتاسیم و کلسیم برای تولید برگ مورد نیاز هستند

پتاسیم و کلسیم از مواد معدنی هستند که به مقادیر زیادی برای رشد سبزیجات مورد نیاز هستن در اکثر موارد این نیاز حتی از مقدار نیتروژن بیشتر است.

حداکثر نیاز به پتاسیم در زمان تولید برگ های فشرده سبزیجات است ، اما نیاز گیاهان به اندازه آنها به اندازه نیاز به نیتروژن کاهش نمی یابد ، پس برای برداشت بیشترین محصول سبزیجات با بالاترین کیفیت دقت به میزان این دو عنصر الزامی است.

منیزیم و گوگرد برای فتوسنتز لازم است

منیزیم و گوگرد باعث افزایش فعالیت فتوسنتزی می شوند و رشد خوبی را برای محصولات به نتیجه خواهند داشت.

مقدار نسبتاً زیادی گوگرد در رشد کلم بروکلی استفاده می شود و حدود 20٪ از منابع گوگرد موجود در خاک با برداشت محصول از خاک حذف می شود. منیزیم به مقدار کمتری نسبت به سایر مواد معدنی مورد نیاز است و با برداشت محصولات بین 100 تا 300 گرم در تن به تناسب گیاه و خاک لازم است.

کمبود ریز مغذی باعث کاهش عملکرد می شود

با این حال که مقدار بسیار کم تری ریز مغذی و مواد معدنی برای رشد سبزیجات لازم است ، وجود مقدار کمی از این عناصر کمیاب برای برداشت بهترین محصولات ضروری است. مواد معدنی کلیدی مورد نیاز برای رشد انواع سبزجات در بیشترین مقدار آهن ، بور ، روی و منگنز هستند.

امیدواریم خواندن این مقاله در تولید و کشت محصولاتتان کمک کند، استفاده از کود معدنی همه کاره آرین دیبا را جهت تامین تمامی مواد معدنی مورد نیاز گیاهان و بدست آوردن بهترین محصولات را به همه ی کشاورزان عزیز پیشنهاد می دهیم

لطفا نظرات و سوالات خود را با ما مطرح بفرمایید