کاشت بذار

مقدمات استفاده از کود

اجازه ندهید که گیاهان شما گرسنه باشند

طبق بررسی سازمان بین المللی باغبانی، کمتر از نیمی از باغبانان خانگی از هر نوع کودی در چمنزارها یا باغهای خود استفاده می کنند. آنچه در مورد این آمار تاسف آور است این است که بدان معنی است که باغبانان به اندازه آنچه می خواستند گیاه یا محصول تولید نمی کنند. بلکه بیشتر با بیماری و مشکلات حشرات دست و پنجه نرم می کنند.

گیاهان خوب تغذیه شده ، سالم تر ، تولیدی تر و زیباتر هستند. در این مقاله اصول و اساس چرا و چگونگی افزایش محصولات باغ شما ارائه شده است.

ترکیبات مغذی و مواد خاک
گیاهان در همه حال نیاز به کوددهی دارند زیرا بیشتر خاک مواد مغذی ضروری مورد نیاز برای رشد بهینه را تأمین نمی کند. حتی اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید که از گیاهان عالی شروع کنید ، چون با رشد گیاهان، آنها مواد مغذی را جذب می کنند و باروری خاک را کم می کنند.گوجه فرنگی های خوشمزه و گلهای زیبای سال گذشته را به خاطر دارید؟ برای رشد و تولید دوباره بافت های گیاهی ، مواد مغذی خاک از خاک جذب شده است. با استفاده از کود باغ خود ، مواد مغذی از دست رفته را دوباره جایگزین می کنید و مطمئن میشوید که گیاهان امسال غذای مورد نیاز برای شکوفایی خود را دارند.

شش ماده مغذی اولیه گیاه

شش ماده مغذی اصلی وجود دارد که گیاهان به مقادیر نسبتاً زیادی احتیاج دارند.

 1. کربن ناشی از CO2 در هوا
 2. هیدروژن از آب
 3. اکسیژن از آب و هوا
 4. نیتروژن به گیاهان کمک می کند تا پروتئین های لازم را برای تولید بافت های جدید بسازند. در طبیعت ، نیتروژن غالباً به میزان کمی وجود دارد ، بنابراین گیاهان تکامل یافته اند تا آنجا که ممکن است نیتروژن جذب کنند ، حتی اگر این به معنای عدم استفاده از سایر عناصر لازم باشد. در صورت وجود نیتروژن بیش از حد ، گیاه ممکن است شاخ و برگ زیادی پیدا کند اما میوه یا گل تولید نمی کند. رشد در واقع ممکن است نامناسب باشد زیرا گیاه به اندازه کافی سایر عناصر مورد نیاز خود را جذب نمی کند.
 5. فسفر رشد ریشه را تحریک می کند ، به گیاه کمک می کند جوانه ها و گل ها را تنظیم کند ، نشاط را بهبود می بخشد و اندازه دانه را افزایش می دهد. این کار را با کمک به انتقال انرژی از یک قسمت از گیاه به بخش دیگر انجام می دهد. برای جذب فسفر ، اکثر گیاهان به pH خاک 6.5 تا 6.8 نیاز دارند. ماده آلي و فعاليت ارگانيسم هاي خاك نيز دسترسي به فسفر را افزايش مي دهد.
 6. پتاسیم قدرت کلی گیاه را بهبود می بخشد. این گیاه به گیاهان در ساخت کربوهیدرات کمک می کند و مقاومت در برابر بیماری را فراهم می کند. همچنین به تنظیم فعالیت های شیمیایی کمک می کند.

سه ماده مغذی اضافی که اهمیت دارند

گیاهان نیز به سه ماده مغذی نیاز دارند ، اما در مقادیر بسیار کمتری:

 1. کلسیم توسط گیاهان در غشای سلولی ، در نقاط رشد آنها و برای خنثی کردن مواد سمی استفاده می شود. علاوه بر این ، کلسیم ساختار خاک را بهبود می بخشد و به پیوند ذرات آلی و معدنی کمک می کند.
 2. منیزیم تنها جزء فلزی کلروفیل است. بدون آن ، گیاهان نمی توانند نور خورشید را پردازش کنند.
 3. گوگرد بخشی از ساختار بسیاری از پروتئین ها است.

ریز مغذی ها

سرانجام ، هفت عنصر وجود دارد که گیاهان به مقدار کمی نیاز دارند. خاک سالم و پر از مواد آلی معمولاً حاوی مقادیر کافی از هر یک از این ریز مغذی ها است:

 • بور
 • فلز مس
 • اهن
 • مولیبدن
 • روی
 • کلر
 • منگنز


کود اورگانیک در مقابل کود مصنوعی

آیا گیاهان واقعاً به منبع مواد مغذی خود اهمیت میدهند؟ بله ، زیرا کودهای ارگانیک و مصنوعی مواد مغذی را از طرق مختلف تامین می کنند. کودهای ارگانیک از ذخایر معدنی طبیعی و مواد آلی مانند کود استخوانی یا گیاهی یا کود کمپوست ساخته می شوند. کودهای مصنوعی با پردازش مواد اولیه ساخته می شوند.

به طور کلی ، مواد مغذی موجود در کودهای آلی محلول در آب نیستند و به تدریج در طی ماه ها یا حتی سال ها به گیاهان رها می شوند. به همین دلیل ، بهترین زمان استفاده از کودهای با منشا حیوانی پاییزاست تا مواد مغذی در بهار در دسترس باشد. این کودهای آلی میکروارگانیسم های مفید خاک را تحریک کرده و ساختار خاک را بهبود می بخشد. میکروب های خاک نقش مهمی در تبدیل کودهای حیوانی به مواد مغذی محلول که توسط گیاهان شما جذب می شوند ، دارند. در بیشتر موارد ، کودهای حیوانی و کمپوست تمام مواد مغذی ثانویه و ریز مغذی های مورد نیاز گیاهان را تأمین می کند.

کودهای مصنوعی محلول در آب هستند و تقریباً بلافاصله توسط گیاه قابل برداشت است. استفاده بیش از حد از کود مصنوعی می تواند شاخ و برگهای شما را بسوزاند و به گیاهان آسیب برساند. کودهای مصنوعی باعث تقویت سریع گیاهان می شوند ، اما برای بهبود بافت خاک ، تحریک عمر خاک یا بهبود باروری درازمدت خاک شما تاثیر کمتری دارند . از آنجا که کودهای مصنوعی محلول در آب هستند ، می توانند در آبیاری و حوضچه ها استفاده شوند. کودهای مصنوعی در اوایل بهار برخی از مزایا را دارند. از آنجا که آنها محلول در آب هستند ، حتی هنگامی که خاک هنوز سرد است و میکروب های خاک غیرفعال هستند ، در دسترس گیاهان هستند. به همین دلیل ، استفاده از کودهای مصنوعی در کنار کودهای ارگانیک برای اطمینان از در دسترس بودن مواد مغذی روش مناسبی است.

برای سلامتی طولانی مدت باغ شما ، تغذیه گیاهان با کودهای اورگانیک و کمپوست به شما خاک کمک میکند تا سرشار از مواد آلی و با زندگی میکروب جوشان باشد.

تغذیه گیاه از برگ

گیاهان می توانند مواد مغذی را از طریق برگ تا بیست برابر از طریق ریشه خود جذب کنند. در نتیجه ، سم پاشی شاخ و برگ با مواد مغذی مایع می تواند تغییرات قابل توجهی داشته باشد. برای بهترین نتیجه، اسپری را در مراحل حساس رشد مانند زمان پیوند ، زمان گل دهی و درست بعد از شکل گیری میوه ها قرار دهید.

PH خاک چطور؟

حتی اگر مواد مغذی مناسب در خاک وجود داشته باشد ، اگر PH خاک خیلی زیاد یا خیلی پایین باشد ، بعضی از مواد مغذی توسط گیاهان قابل جذب نیستند. برای اکثر گیاهان ، pH خاک باید بین 6.0 و 7.0 باشد. می توانید یک نمونه را به آزمایشگاه ارسال کنید (برای خدمات مقرون به صرفه با آزمایشگاه های آب و خاک محلی خود تماس بگیرید) یا یک دستگاه خانگی بخرید و خودتان این کار را انجام دهید. برای افزایش pH می توان از آهک یا خاکستر چوب استفاده کرد. گوگرد یا سولفات آلومینیوم می تواند pH را کاهش دهد. به خاطر داشته باشید که بهتر است در طی یک یا دو سال pH خاک را به آهستگی زیر و رو کنید. تغییرات شدید می تواند نتیجه عکس داشته باشد، که ممکن است شرایط فعلی بدتر باشد. بار دیگر ، یک راه حل مفید استفاده از کودهای ارگانیک است.

در بیشتر موارد ، یک کود همه کاره، مواد مغذی مورد نیاز گیاهان را برای رشد سالم تأمین می کند. اگر یک آزمایش خاک نواقص مواد مغذی را نشان می دهد ، یا می خواهید کود خود را متناسب با نیاز گیاهان خاص (گوجه فرنگی و گلها در مقابل گل ها) تنظیم کنید ، می توانید ترکیبات خاصی را انتخاب کنید.
سه عددی که در یک برچسب کود مشاهده می کنید ، مانند 20-10-20 ، به شما می گوید که چه نسبت مواد مغذی کود حاوی مواد مغذی است. عدد اول همیشه نیتروژن (N) ، دومین فسفر (P) و نفر سوم پتاسیم (K) است. این نسبت “N-P-K” نشان دهنده کننده مواد مغذی موجود با وزن موجود در آن است. به عنوان مثال ، اگر یک کیسه کود 50 کیلویی دارای نسبت NPK 5-7-4 باشد ، حاوی 2.5 کیلو نیترات ، 3.5 کیلو فسفات (که حاوی فسفر است) ، 2 کیلو پتاس (که حاوی پتاسیم است) و مابقی مواد اضافی است.

توجه داشته باشید که نسبت N-P-K کودهای آلی معمولاً پایین تر از کودهای مصنوعی است. این امر به این دلیل است که طبق قانون ، این نسبت فقط می تواند مواد مغذی را که بلافاصله در دسترس هستند بیان کند. بیشتر کودهای آلی حاوی مواد مغذی آهسته هستند که با گذشت زمان در دسترس خواهند بود. آنها همچنین حاوی عناصر کمیاب هستند که ممکن است کودهای مصنوعی از آنها تهیه نشود.

تمامی محصولات و کودهای آرین دیبا حاوی مواد معدنی مورد نیاز گیاهان هستند. برای سلامتی طولانی مدت خاک و محصولات خود ، توصیه می کنیم از کودهای ارگانیک و مکمل کودهای محلول در آب آرین دیبا استفاده کنید تا گیاهان شما هنگام رشد مواد مغذی مورد نیاز خود را داشته باشند.